Odzyskiwanie danych w dodatnie ratunki.

Odzyskiwanie danych Jak przeprowadzić odzyskiwanie danych

Proces odzyskiwania danych polega na odzyskiwaniu niedostępnych, usuniętych lub sformatowanych informacji cyfrowych z uszkodzonego lub zniszczonego dysku. Jeśli proces odzyskiwania danych zostanie przeprowadzony prawidłowo, jest stosunkowo łatwy i może być wykonany nawet przez osobę nieposiadającą wiedzy technicznej na temat sprzętu dyskowego. Choć jest to czasochłonne, istnieją pewne proste narzędzia i metody, które mogą pomóc w odzyskaniu utraconych informacji. Przed rozpoczęciem odzyskiwania danych należy wziąć pod uwagę poniższe wskazówki:

Odzyskiwanie danych to proces odzyskiwania skasowanych, niedostępnych, utraconych, uszkodzonych, zniszczonych lub sformatowanych informacji cyfrowych.

Celem odzyskiwania danych jest odzyskanie usuniętych, niedostępnych, utraconych lub uszkodzonych informacji cyfrowych z urządzeń pamięci masowej. Często problem dotyczy tabeli alokacji plików. Istnieją jednak sposoby odzyskiwania utraconych plików, nawet jeśli są zaszyfrowane, uszkodzone lub brakuje ich w pamięci. Można również odzyskać nagłówki plików. W niektórych przypadkach wyspecjalizowane służby mogą fizycznie odzyskać informacje z uszkodzonych dysków.

Proces odzyskiwania danych rozpoczyna się od zidentyfikowania plików, których dotyczyły uszkodzone lub utracone informacje. Jeśli problem jest poważniejszy, specjalista może przeprowadzić fizyczną naprawę uszkodzonego nośnika pamięci. W takich przypadkach celem jest jednorazowe odzyskanie zawartości o znaczeniu krytycznym, a nie dalsze korzystanie z urządzenia. Naprawy fizycznej nie można wykonać w przypadku, gdy uszkodzone dane zostały trwale skasowane.

Rzeźbienie plików to jeden z najskuteczniejszych sposobów odzyskiwania plików i ich fragmentów. Śledczy z dziedziny kryminalistyki również wykorzystywali rzeźbienie plików do odzyskiwania informacji. Podczas ataków z 11 września 2001 r. zastosowano metody ewakuacji mediów, aby ewakuować obozy Osamy Bin Ladena i inne miejsca. W tym okresie śledczy wykorzystali techniki odzyskiwania plików do odzyskania informacji ze spalonego laptopa.

Najczęstszy typ utraty danych jest spowodowany awarią sprzętu. Chociaż możliwe jest naprawienie niektórych uszkodzeń fizycznych, nie rozwiąże to problemów logicznych. Jeżeli dysk jest sformatowany lub ma uszkodzenia logiczne, odczytanie danych może być w ogóle niemożliwe. Na szczęście dostępne jest oprogramowanie do odzyskiwania danych, które może naprawić uszkodzone dyski twarde.

Mimo swojej prostoty oprogramowanie do odzyskiwania danych może uchronić użytkownika przed utratą ważnych informacji. Użycie narzędzia do odzyskiwania danych w celu odzyskania plików może być kosztownym przedsięwzięciem. Ważne jest jednak, aby zrozumieć przyczyny utraty plików i możliwe rozwiązania pozwalające je przezwyciężyć. W przypadku utraty informacji na komputerze lub innym urządzeniu należy podjąć kroki w celu uratowania informacji, zanim zostaną one całkowicie utracone.

Dyski mogą również cierpieć z powodu problemów z systemem operacyjnym. Używanie komputera przez wiele lat może spowodować jego uszkodzenie. Dysk twardy może zostać uszkodzony i utracić wszystkie znajdujące się na nim pliki. Proces ten jest znany jako formatowanie. Podczas tego procesu system plików na dysku jest zastępowany nowym. Może to również spowodować usunięcie danych użytkownika.

Może być wykonywana przez osoby nieposiadające specjalistycznej wiedzy na temat sprzętu napędowego

Odzyskiwanie danych to sztuka, dzięki której można odzyskać utracone lub usunięte dane z uszkodzonego nośnika pamięci. Może to nastąpić z wielu powodów, w tym z powodu uszkodzenia nośnika lub nieprawidłowego działania systemu plików. Istnieje wiele sposobów odzyskiwania danych i można to zrobić bez specjalistycznej wiedzy na temat sprzętu dyskowego. Do przeprowadzenia tego procesu można użyć oprogramowania do odzyskiwania danych. W ten sposób nie trzeba spędzać godzin przy komputerze, poznając sprzęt i oprogramowanie dysku.

Fizyczna naprawa uszkodzonego dysku może skutkować zaskakująco wysokim odsetkiem odzyskanych danych. Naprawy fizyczne są zwykle wykonywane przez ekspertów w tej dziedzinie i są skuteczne tylko w przypadku jednorazowego wydobycia danych, natomiast nie nadają się do stałego stosowania. Specjaliści ds. odzyskiwania danych stosują te metody tylko w przypadku poważnego uszkodzenia dysku. Nawet jeśli nie znasz się zbyt dobrze na sprzęcie dyskowym, często możesz samodzielnie przeprowadzić odzyskiwanie danych bez pomocy specjalisty.

Wymaga stosunkowo prostych metod i narzędzi

Problem z dzisiejszymi urządzeniami przenośnymi polega na tym, że nie są one przystosowane do samodzielnego demontażu przez przeciętnego użytkownika. Niektóre z nich są sklejone klejem, a roztopienie kleju w celu ich otwarcia jest poważnym przedsięwzięciem. Nawet jeśli jest to możliwe, jest to bardzo czasochłonne i wymaga dużej ostrożności. Ponadto, ponieważ w przyszłości urządzenia te zostaną oddane lub wyrzucone, potrzebne są strategie bezpiecznego usuwania z nich danych.

To wymaga czasu

Proces odzyskiwania danych jest czasochłonny i zależy od wielu czynników, w tym od ilości danych i przyczyny ich usunięcia. Jednak odzyskanie danych z w pełni sprawnego dysku może trwać zaledwie godzinę, podczas gdy odzyskiwanie danych zainfekowanych złośliwym oprogramowaniem może trwać od jednego dnia do tygodnia. Wybór specjalisty ds. odzyskiwania danych jest doskonałym wyborem profesjonalnej usługi, ponieważ gwarantuje on, że jego praca będzie skuteczna i zakończy się w określonym przez użytkownika czasie.

Oprócz złożoności tego procesu, ilość danych jest ogromna. Zazwyczaj wszystkie te pliki nie są przechowywane w jednym miejscu, ale są rozproszone po całym dysku twardym. Oznacza to, że inżynierowie zajmujący się odzyskiwaniem danych spędzą dużo czasu na poszukiwaniu i gromadzeniu plików. Konieczne może być przeskanowanie dużej liczby plików w celu wykrycia ewentualnych błędów. Im większe pliki, tym dłużej będzie trwał ten proces. Ponadto praca w środowisku o wysokiej temperaturze i wibracjach może zwiększyć prawdopodobieństwo awarii dysku i wydłużyć czas odzyskiwania danych.

Proces odzyskiwania danych trwa zwykle od dwóch do pięciu dni, w zależności od rodzaju problemu, który ma wpływ na dane. Technik ustali, co jest przyczyną utraty danych, i przedstawi szacunkowy czas. W przypadku większości klientów czas odzyskiwania danych wynosi od dwóch do czterech dni. Są jednak przypadki, w których może to potrwać dłużej, a specjalista może to zrobić w najkrótszym możliwym czasie.

W wielu przypadkach problemem jest tabela alokacji plików, choć sam plik może nadal znajdować się na dysku twardym. Plik może być zaszyfrowany lub ulec fizycznemu uszkodzeniu. Jeżeli nie jest fizycznie uszkodzony, służby odzyskiwania danych będą w stanie zrekonstruować nagłówek pliku i ponownie złożyć pliki. Wiele aplikacji umieszcza jednolite nagłówki na początku plików. Niektóre programy do odzyskiwania plików umożliwiają ręczną rekonstrukcję tych nagłówków.

Dane adresowe:

AKTE Odzyskiwanie danych – Kontakt
ul. Morasko 17, 61-680 Poznań
Telefon: 784 898 784
Telefon: 784 380 784
opłata za połączenie wg taryfy operatora
e-mail: [email protected]