Ogrodzenie akustyczne – uchroń się przed uciążliwym hałasem

Ogrodzenie akustyczne w około posiadłości.

 

 zasada działania ogrodzenia akustycznego. obrazek ze strony https://ogrodzeniaplastikowe.pl/sposob-dzialania-plotu-akustycznego/
Zasada działania ogrodzenia akustycznego.

Ogrodzenie akustyczne to rodzaj ogrodzenia dźwiękochłonnego. Ich głównym zadaniem jest wyciszenie terenu twojego ogrodu. Ogrodzenie to obwód, który otacza Twój ogród i brzmi jak otwarta przestrzeń. Dzięki specjalnej konstrukcji redukuje szum wiatru i działa uspokajająco na Ciebie jako ogrodnika. Ogrodzenie akustyczne jest obecnie często używane, aby zmniejszyć hałas z pobliskich dróg i czy fabryk.

Chociaż ogrodzenie akustyczne może nie wystarczyć, aby powstrzymać hałas z domu, może pomóc Ci bardziej cieszyć się ogrodem. Możesz rozważyć skonstruowanie własnego ogrodzenia dźwiękochłonnego. Jeśli nie masz pieniędzy lub ochoty, aby to zrobić, dostępnych jest wiele sztuk w zestawach w rozsądnych cenach. Zestawy są dostępne na każdą kieszeń; możesz wybrać taki, który zawiera odbłyśniki dźwięku w celu zmniejszenia białego szumu wytwarzanego przez ruch uliczny. Panele odbijające mogą być umieszczone wzdłuż ścieżki lub dowolnego obszaru w obrębie Twojego podwórka.

Ogrodzenia dźwiękochłonne i nie tylko.

Niektórzy właściciele domów lubią używać kombinacji ogrodzenia akustycznego i materiałów wygłuszających. Aby zmniejszyć hałas z pobliskich dróg, a podjazd pokrywają wygłuszającą farbą. Aby zapewnić całkowitą prywatność na swoim podwórku, możesz dodać moskitierę do wszystkich wysokich ścian. Dodatkowe opcje to bariera przeciw komarom z tkaniny, która może również pomóc w redukcji hałasu. Aby jeszcze bardziej zmniejszyć hałas, możesz rozważyć dodanie instalacji tryskaczowej na podwórku. Jeśli twoje podwórko jest trawiaste, możesz położyć matę na ziemi.

Ogrodzenie dźwiękochłonne w około posesji. zdjęcie za https://ogrodzeniaplastikowe.pl/sposob-dzialania-plotu-akustycznego/
Ogrodzenie dźwiękochłonne w około posesji.

Bariery akustyczne są od wielu lat standardową praktyką w wielu częściach Stanów Zjednoczonych. Wiele stanów wymaga, aby oddzielenie nieruchomości mieszkalne od hałasu było całkowicie dźwiękoszczelne. Od kilku lat podobnie jest w Unii Europejskiej,  a tym samym w Polsce.

Dla tych, którzy chcą całkowitej prywatności, dostępne są prefabrykowane ściany, które są zaprojektowane ze szczelinami umożliwiającymi przepływ dźwięku oraz twarde plastikowe ogrodzenia, które są całkowicie dźwiękoszczelne. Ogrodzenia te są montowane przez profesjonalnych instalatorów, którzy mają doświadczenie w tej dziedzinie.

Poglądowy obraz panelu akustycznego. za https://ogrodzeniaplastikowe.pl/sposob-dzialania-plotu-akustycznego/
Przekrój panelu akustycznego PCV z wełną pochłaniającą.

Ogrodzenie akustyczne przy ruchliwej drodze albo „sąsiadach”

Przy ruchliwych drogach, na których słychać wiele przejeżdżających pojazdów w całym ruchu, zaleca się wybranie materiału, który zminimalizuje lub wyeliminuje przedostawanie się dźwięków z zewnątrz do posesji. Przykładem może być ogrodzenie pokryte winylem, które jest dźwiękoszczelne, a jednocześnie trwałe i atrakcyjne. Ogrodzenie z arkusza polietylenu to dobry wybór, jeśli mieszkasz na ruchliwych trasach, gdzie mogą się zdarzyć wypadki i chcesz mieć możliwość kontrolowania dźwięku.

Ogrodzenia akustyczne występują w kilku różnych rodzajach. Możesz wybierać spośród winylu, drewna, kompozytu, aluminium lub plastiku. Dwie pierwsze opcje są droższe, ale zapewniają lepszą izolację akustyczną niż ogrodzenia pokryte winylem. Jeśli jednak mieszkasz przy ruchliwej drodze, możesz nie chcieć dopłacać za tego typu ogrodzenie.

Panele akustyczne z PCV i maty dźwiękochłonne

Najpopularniejszym stylem są plastikowe ogrodzenia akustyczne. Plastik oferuje zarówno  różnorodność designu, trwałość, a jednocześnie jest dość atrakcyjne cenowo. Te słupki są również lekkie, co ułatwia ich montaż. Ponieważ dostępne są różne style plastikowych profili ogrodzeniowych, ostateczny wybór będzie zależał od ogólnego motywu Twojego domu. Jeśli chcesz uzyskać tradycyjny wygląd, rozważ zakup ich zakup w odpowiednim kolorze.

Inną opcją byłoby użycie dźwiękoszczelnych koców lub mat. Koce zapewniają pełną izolację akustyczną, zatrzymując dźwięk na zewnątrz, zapewniając jednocześnie miękką poduszkę dla nóg. Maty są świetną opcją, jeśli nie chcesz inwestować w betonową lub winylową ramę, ponieważ maty te można łatwo zdjąć do czyszczenia. Jeśli izolacja akustyczna jest ważnym czynnikiem przy podejmowaniu decyzji, te koce są najlepszą opcją.

Powrót do kategorii głównej >>